O festivalu

K novému ročníku info připravujeme.

Tradiční a oblíbený severočeský festival Fryyfest oslaví příští rok desáté pokračování a oslavy jubilejního ročníku budou vskutku velkolepé. 16.–17. srpna 2019 se, tentokrát v novém festivalovém areálu, představí kromě tradiční přehlídky tuzemských rock/metalových špiček i několik velice zajímavých jmen ze zahraničí. Z původního místa v Novém Městě pod Smrkem se veškeré dění stěhuje do Volnočasového areálu v Bakově nad Jizerou, kde budou mít návštěvníci veškerý komfort k příjemně strávenému festivalovému víkendu, od kvalitního ubytování k mnoha mimohudebním aktivitám, jako například koupání v přilehlé vodní nádrži nebo provozování různých sportovních aktivit.

Přestože není line-up ještě zdaleka uzavřen, zatím potvrzené kapely slibují vskutku jedinečný hudební zážitek. Co se týče zahraničních hostů, jen z nedalekého Německa sem dorazí hned trojice seskupení. Bývalý kytarista Helloween Roland Grapow přiveze svou dobře známou a ostřílenou powermetalovou smečku MASTERPLAN. Již dlouhou dobu patří tahle pětice ke špičkám evropského power metalu a samotný kapelník nezapomíná ani na své bývalé působiště, jak dokládá loni vydané album PumpKings, na kterém najdeme výhradně skladby právě od Helloween – a dost možná některé kousky zazní i na Fryyfestu, jako například The Chance .23 let na scéně, 11 řadových alb, jedno best of, jeden živák a 2 DVD – tak nejen touhle sbírkou se mohou pochlubit mnichovští EMIL BULLS. V jejich podání se mohou fanoušci těšit na mix alternativního metalu, nu-metalu i pořádného metalcorového nářezu, jak předvedli na loňské novince Kill Your Demons. Za německou legendu lze jistě označit powermetalové WIZARD, kteří se u nás cítí prakticky jako doma. Českou republiku doslova označují za ‚Wizard-land‘, a není proto divu, že se na vystoupení na Fryyfestu nesmírně těší. Příští rok oslaví třicetiny, takže lze očekávat vskutku velkolepou show s těmi největšími hity i ochutnávkou z výborného loňského počinu Fallen Kings, ze kterého pochází i lyric video Liar And Betrayer. A zatím poslední potvrzenou zahraniční kapelou jsou finští piráti CAT Oʼ NINE TAILS. Přestože se jedná o poměrně mladé seskupení (od roku 2012), muzikanti to jsou poměrně zkušení. Všichni členové totiž dříve drtili poměrně agresivní muziku v thrash/metalcorových All Restored. Nyní tedy brázdí širá moře s jinou pirátskou bárkou a třeba letos v červenci vydali hned dvě řadová alba – Brighter Seas a Dark Waters.

Přestože v minulých dnech postihla skupinu WALDA GANG velká tragédie, když se do rockového nebe navždy vydal dlouholetý frontman Vláďa Šafránek, určitě se fanoušci mohou těšit na bezvadnou rockovou show plnou dobré zábavy a humoru, neboť přesně takhle by si to jistě Vláďa přál. V poslední době za něj zaskakoval Miro Šmajda, ale necháme se překvapit, jak to nakonec s obsazením pěveckého postu dopadne. TRAKTOR právě v těchto dnech pracují na zbrusu novém albu Šachoffnice, se kterým vyrazí začátkem příštího roku na monstrózní turné. Po něm pak přijdou na řadu další open air festivaly – Fryyfest nevyjímaje –, kde se skupina cítí doslova jako kapr ve vodě. A chybět nebudou ani LIMETAL, kteří rovněž pracují na nové desce, která by už měla být určitě před festivalovou sezonou venku. Na skvělou kytarovou jízdu se pak mohou fanoušci těšit v podání Honzy ‚Kirka‘ Běhunka a jeho kapely SEVEN. Na novou řadovku čekali fans poměrně dlouho, ale loni se konečně dočkali. Loňská novinka Můry je velice povedená a navíc kompletně v češtině, takže i publikum může směle zapojit své hlasivky. Loni se rovněž výborným albem s názvem Maska pochlubili severočeští RAIN a není tajemstvím, že hlavním pořadatelem Fryyfestu je právě jejich kytarista Honza Kvapil. Podobně jako RAiN jsou pravidelnými účastníky festivalu i mladoboleslavští PIRANHA, proto je tedy logické, že jejich drsný ‚fishmetal‘ uslyšíme i na jubilejním ročníku.